Fluorizacija zuba

Fluorizacija Zuba

1.Šta je fluorizacija zuba?

To je procedura u toku koje se koriste sredstva na bazi fluora sa ciljem da se povrate minerali u gleđ zuba. Fluor stimuliše proces remineralizacije i može da zaustavi početni karijes.

2.Na koji način se vrši fluorizacija zuba?

Fluorizacija može da se uradi nanošenjem različitih sredstava koja sadrže fluor u sebi. Najčešće su to tečnosti za ispiranje usta, paste i gelovi. Ono što je važno je njegova koncentracija, da bi se postigao što bolji efekat kod karijes rizične dece. Za tu svrhu se koriste paste sa većom koncentracijom fluora, u ordinaciji pod nadzorom stomatologa.

3. Kod koga se preporučuje fluorizacija zuba?

Fluorizacija zuba se posebno preporučuje kod “karijes rizične“ dece, pa i odraslih, a to su svi oni kod kojih se u poslednje dve godine pojavio karijes na zubu, utvrđeno je pristustvo mekih ili čvrstih naslaga na zubima i koji u ishrani koriste većinom šećere, kašastu, lepljivu hranu. Takođe, fluorizaciju je potrebno uraditi i nakon skidanja fiksnog ortodontskog aparata, radi vraćanja minerala u gleđ zuba na mestu gde su bili postavljeni breketi.

4. Kako izgleda procedura fluorizacije i koliko dugo traje?

Sam postupak fluorizacije se obavlja u ordinaciji nanošenjem paste ili gela na prethodno očišćenje zube, bez mekih naslaga. Ceo postupak traje 5-10 minuta, potpuno je bezbolan i jednostavan, samim tim ga lako podnesu i mlađa deca.

5. Koliko često može da se radi fluorizacija zuba?

Fluorizacija zuba je proces koji se preporučuje jednom godišnje, ili na svakih šest meseci kod karijes rizične grupe pacijenata, u zavisnosti od stanja gleđi, što proceni stomatolog u toku pregleda zuba.

Pročitajte još: Uklanjanje zubnog kamenca