Popravka zuba
Popravka zuba, kao i postavljanje bele, kompozitne plombe, su najčešća procedure u stomatološkoj ordinaciji. Sama intervencija je potpuno BEZBOLNA i obavlja se pod dejstvom lokalne anestezije.
Karijes
Karijes ili “kvar zuba” nastaje kada bakterije prisutne u naslagama zuba razore zubnu gledj. Ukoliko se karijes ne primeti na vreme i ostavi netretiran, odnosno ukoliko se nista ne preduzme na samom početku njegovog nastanka, on može prouzrokovati zubobolju, ozbiljno oštecenje zuba, nakupljanje bakterija u blizini zubnog živca i njegovu upalu.
Kako god bilo, ako je karijes primećen na vreme u početnoj fazi, Vaš stomatolog moze da ga reši vrlo brzo i jednostavno, postavljanjem kompozitne plombe. Popravka zuba se uglavnom završava u samo jednoj poseti zubaru.
Kompozitne plombe
Postoji nekolilo vrsta materijala za rešavanje problema karijesa. Svaki od njih ima svoje prednosti u zavisnosti od situacije a sa Vašim stomatologom možete prodiskutovati o najboljoj opciji za rekonstrukciju Vašeg zuba.
Najčešce korišćeni materijali jesu kompoziti (bele plombe) i amalgami (sive plombe). Zbog mnogih svojih dobrih osobina, a prevashodno zbog boje kojom mogu da se prilagode boji zuba, kompozit je mnogo bolji materijal za izradu zubnih plombi od amalgama, te ga i mi uvek najpre preporučujemo. Vaš stomatolog sa kompozitom ima mogućnost da potpuno rekonstruiše zub tako da se praktično i ne vidi da imate plombu.
Šta sve može da se nadoknadi kompozitnom plombom?
- Karijes (zubni kvar)
- Slomljen deo zuba
- Razmak izmedju zuba
- Oštećenja zuba zbog istrošenosti
- Promenjena boja zuba
Kako teče postupak popravke zuba?
Kompozitne plombe se obično postavljaju u jednoj poseti stomatologu. Dok je zub utrnuo pod dejstvom anestezije, stomatolog uklanja kvarom razoreni deo zuba.
Nakon toga zub se čisti i priprema za zubnu plombu. Ukoliko je karijes toliko napredovao da je u blizini zubnog živca, stavljaju se specijalni lekovi koji treba da zaštite zubni živac i sprece da dodje do njegove upale. Po završetku postavljanja leka, postavlja se kompozitna plomba i precizno modeluje i oblikuje kako bi se uklopila sa ostatkom površine zuba. Površina plombe se prosvetljava lampom za to namenjenom a zatim polira, nakon čega Vaš zub ima prvobitni oblik i funkciju.
Šta ako zub reaguje na toplo i hladno?
Normalna reakcija zuba nakon popravke i postavljanja kompozitne plombe jeste bol i osteljivost na toplo i hladno, medjutim ona brzo prolazi nakon što se zub prilagodi na plombu.
Koliki je vek trajanja kompozitnih plombi?
Po završetku postavljanja plombe dobićete uputstvo o nacinu odražavanja zuba sa plombom. U suštini, dobra i redovna higijena, navike u ishrani i redovne kontrole kod Vašeg stomatologa produžiće vek trajanja Vašim plombama.
Pročitajte još: Zubne krunice